Twierdza Głogów

Twierdza Głogów
Lokalizacja
Atrakcje turystyczne
Informacje historyczne
Polecane strony
Tagi:
wieś przedmoście równina grębocice plemię Dziadoszan polanie starówka ratusz bunkry schrony stare miasto dolny śląsk fort stern fort gwiaździsty napoleon fort oblężenie fosa wojna armia prusy Festung Glogau twierdza ii wojna światowa hitlerowcy związek radziecki falochron wermacht Oderstellung fortyfikacje odra hitler traktat wersalski alianci berlin mury warowne saperzy brama pruska artyleria Generał Laplane legnica wrocław zielona góra leszno lubin rawicz hrabia Muntecucoli renesans mury obronne zamek dynastia piastów warownia średniowiecze baszta barbakan bolesław chrobry henryk ii osada mieszko i plemiona gród henryk v Zamek Książąt Głogowskich park zamkowy pomnik Jana z Głogowa rzeźba koncert amfiteatr różowy Most Tolerancji gotycki kościół św mikołaja ruiny ostrów tumski bolesław szczodry bolesław krzywousty Giulio Simonettii pradolina głogowska barycz równina grębocicka mokradła bagna aquapark chrobry
Wyniki dla tagu:

bunkry


Atrakcje turystyczne Głogowa - Pradolina Głogowska

Głogów leży w centralnej części Pradoliny Głogowskiej – mezoregionu fizycznogeograficznego, czyli dużych połaci terenu o podobnej budowie geologicznej. Położenie w Pradolinie miało duży wpływ na to, że Głogów przez wiele stuleci był postrzegany jako strategiczny punkt militarny.

Pradolina Głogowska stanowi fragment doliny Odry, położona jest zresztą wzdłuż głównej rzeki tego regionu. W skład tych terenów wchodzi również Barycz – prawobrzeżny dopływ odry. Pradolina jest położona nieco niżej niż okalające ją tereny. Znajduje się na wysokości 90 m n.p.m. dzięki temu roślinność niecki różni się od tej występującej poza nią. Bardzo charakterystyczny dla Pradoliny jest lekko pofałdowany krajobraz i występowanie dużej ilości starorzeczy.

czytaj więcej>>

Twierdza Głogów ruiny starego miasta

Renesans Głogowa nastąpił wraz z odzyskaniem przez Polskę pełnej niepodległości po 1989 roku. Po II Wojnie Światowej miasto zostało bowiem prawie całkowicie zniszczone, a przez cały okres PRL komunistyczne władze nie były zainteresowane odnawianiem średniowiecznych zabytków, przez co niszczały jeszcze bardziej.

Dopiero od 1992 roku rozpoczęte prace sprawiają, że starówka zaczyna „odżywać” na nowo. Dużym sukcesem można nazwać odbudowę zabytkowego ratusza, który stanowi wizytówkę tej części miasta. Martwi trochę fakt, że zniszczone kamienice nie są odtwarzane z dokładnością historyczną. Nie są to rekonstrukcje, ale nowe budynki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że Głogów to już nie jest Festung Glogau, ale miasto o wielkich aspiracjach.

czytaj więcej>>

Głogów w ramach Oderstellung

Położenie Głogowa nad Odrą i bliskość innego dużego ośrodka miejskiego – Wrocławia sprawiło, że miasto było bardzo ważnym punktem strategicznym dla wojska Niemieckiego po I Wojnie Światowej.

Oderstellung (Pozycja Środkowej Odry) – był programem dotyczącym budowy i wzmacniania fortyfikacji wzdłuż brzegów Odry, która była naturalną granicą dzielącą Polskę od Niemiec. Prace budowlano-remontowe trwały od 1925 roku aż do 1939 – Hitler po przejęciu władzy również widział militarne możliwości jakie dawała Odra.

czytaj więcej>>

Głogów w okresie XX-lecia międzywojennego

Niemcy nigdy nie pogodziły się z przegraną w I Wojnie Światowej oraz z porozumieniami Traktatu Wersalskiego. Mimo wyraźnego zakazu dalszych zbrojeń zaczęli w nad Odrą (w Głogowie, Królewcu i Giżycku) stawiać nowe fortyfikacje wojskowe.

Widmo wojny ciążące nad Głogowem znowu zaczęło o sobie dawać znać. Bo w miarę spokojnym okresie zaboru pruskiego oraz przetrwaniu I Wojny Światowej, a przede wszystkim likwidacji starej twierdzy, w mieście zaczęły powstawać nowe konstrukcje zbrojne. Po roku 1925 w Głogowie powstało 16 nowych fortyfikacji. Powstały bunkry ceglano-betonowe przystosowane do nowych warunków prowadzenia wojen.

czytaj więcej>>

Video

Twierdza Głogów - Czasy Napoleona


Festung Breslau Twierdza Breslau 1944


Archiwalne pocztówki Glogau (Głogów)

Najczęciej komentowane:
Nooo przynajmniej jedno miejsce w necie gdzie podano lokalizację dokładną tego miejsca. Chwała Wam z czytaj cały>>
No jedno z ciekawszych miejsc w Głogowie;) ale i tak najbardziej podobała mi się starówka. Bardzo ma czytaj cały>>
Trocky a byłeś może na wieży ratuszowej? jak nie to polecam - rozciąga się z niej piekna panorama wł czytaj cały>>
Po niemiecku to nawet taka ładnna nazwa miejscowości jak Głogów brzmi groźnie - Glogau:/ Chociaż cze czytaj cały>>
Racja Głogów dopiero teraz odżywa. Szkoda, ze komuniści pozwolili na to, żeby takie piękne relikty p czytaj cały>>
Byłam i polecam:D super są baseny pod gołym niebem, zwłaszcza jak jest piekna pogoda:D - genialna sp czytaj cały>>
Głogów jest ogólnie otoczony bagnami. Dlatego przechadzając się po lasach nie należy zbaczać z wytyc czytaj cały>>
A oprócz parków i kościołów w Głogowie jest jeszcze coś ciekawego do zobaczenia? Bo szukam jakichś a czytaj cały>>
W pobliżu zamku w Głogowie znajduje się pomnik Dzieci Głogowskich, który upamiętnia atak niemców i w czytaj cały>>
Bo nasi "czerwoni towarzysze" nie mysleli o odnawianiu zabytków tylko o stawianiu nowych fabryk i hu czytaj cały>>
Nie wiedziałam, że tam można tyle zwiedzić. Muszę się tam wybrać podczas weekendu. czytaj cały>>
To coś zaznaczone na mapie to fort gwiaździsty?? Jezeli tak to powinni go teraz nazywać pięciokątnym czytaj cały>>
Tu jest fajny filmik prezentujący fotki z tego miasta: http://www.youtube.com/watch?v=Z5R5ZUJJEBU czytaj cały>>

Copyright © 2012 by twierdza-glogow.pl