Twierdza Głogów

Twierdza Głogów
Lokalizacja
Atrakcje turystyczne
Informacje historyczne
Polecane strony
Tagi:
wieś przedmoście równina grębocice plemię Dziadoszan polanie starówka ratusz bunkry schrony stare miasto dolny śląsk fort stern fort gwiaździsty napoleon fort oblężenie fosa wojna armia prusy Festung Glogau twierdza ii wojna światowa hitlerowcy związek radziecki falochron wermacht Oderstellung fortyfikacje odra hitler traktat wersalski alianci berlin mury warowne saperzy brama pruska artyleria Generał Laplane legnica wrocław zielona góra leszno lubin rawicz hrabia Muntecucoli renesans mury obronne zamek dynastia piastów warownia średniowiecze baszta barbakan bolesław chrobry henryk ii osada mieszko i plemiona gród henryk v Zamek Książąt Głogowskich park zamkowy pomnik Jana z Głogowa rzeźba koncert amfiteatr różowy Most Tolerancji gotycki kościół św mikołaja ruiny ostrów tumski bolesław szczodry bolesław krzywousty Giulio Simonettii pradolina głogowska barycz równina grębocicka mokradła bagna aquapark chrobry
Wyniki dla tagu:

dolny śląsk


Atrakcje turystyczne Głogowa - Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Jedną z największych atrakcji Głogowa jest bez wątpienia Zamek Książąt Głogowskich, w którym mieści się Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Zamek sam w sobie jest eksponatem Muzeum. Powstały w XIII wieku był siedzibą książąt głogowskich. Rezydowali tu książę Konrad I, Henryk III, królewicz Zygmunt Jagiellończyk. W zamku dwa razy przebywał też sam Napoleon. Od 1742 roku natomiast mieszkali w nim zarządcy pruscy. Przy zamku znajduje się amfiteatr, Pomnik Dzieci Głogowskich, który upamiętnia obronę miasta z 1109 roku, oraz różowy Most Tolerancji.

czytaj więcej>>

Atrakcje turystyczne Głogowa - Aquapark Chrobry

Władze miasta Głogowa chcą wyjść ze swoją ofertą turystyczną nie tylko do miłośników historii. W mieście powstał i prężnie działa jeden z większych Aquaparków w tym rejonie – Aquapark Chrobry.

Dolny Śląsk tak naprawdę dopiero jest przez turystów odkrywany. Najbardziej promowanym miastem jak na razie jest Wrocław, ale dzięki organizacji Euro 2012 na turystach mogą zarobić również inne miejscowości z województwa. Swoją ofertę turystyczną szykuje również Głogów. Promowanie miasta tylko i wyłącznie na ruinach starej twierdzy może przyciągnąć jedynie część turystów zafascynowanych historią.

czytaj więcej>>

Twierdza Głogów ruiny starego miasta

Renesans Głogowa nastąpił wraz z odzyskaniem przez Polskę pełnej niepodległości po 1989 roku. Po II Wojnie Światowej miasto zostało bowiem prawie całkowicie zniszczone, a przez cały okres PRL komunistyczne władze nie były zainteresowane odnawianiem średniowiecznych zabytków, przez co niszczały jeszcze bardziej.

Dopiero od 1992 roku rozpoczęte prace sprawiają, że starówka zaczyna „odżywać” na nowo. Dużym sukcesem można nazwać odbudowę zabytkowego ratusza, który stanowi wizytówkę tej części miasta. Martwi trochę fakt, że zniszczone kamienice nie są odtwarzane z dokładnością historyczną. Nie są to rekonstrukcje, ale nowe budynki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że Głogów to już nie jest Festung Glogau, ale miasto o wielkich aspiracjach.

czytaj więcej>>

Głogów obecnie

Głogów od początku swego istnienia był niejako związany z wojną. Przejmowany przez różne armie znajdował się najpierw pod rządami Polaków, by następnie przejść w ręce Prus (w międzyczasie zdobyła go armia Napoleona), Niemiec, Sowieckiej Rosji, Komunistycznej Polski, by po 1989 roku odzyskać wolność i spokój.

Obecnie Głogów liczy sobie ok. 68 tys. mieszkańców. W ponad 20% zamieszkują go ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 21 roku życia – jest więc miastem ludzi młodych. Już nie twierdzą mającą bronić granicy na Odrze, ale miastem o ogromnym potencjale gospodarczym, nie zapominającym jednocześnie o swojej historii. Po reformie administracyjnej zostało włączone do województwa dolnośląskiego.

czytaj więcej>>

Zobacz jak dojechać

Twierdza Głogów znajduje się w województwie dolnośląskim. Odległości od większych miast:
- Legnica - 60 km
- Wrocław - 110 km
- Zielona Góra - 60km
- Leszno 40km
- Lubin - 37km
- Rawicz - 57km

 

czytaj więcej>>

Głogów - miasto z wojną w tle

Głogów jest miejscowością położoną na Dolnym Śląsku, nad rzeką Odrą. Jest to miejscowość przemysłowa, znajduje się bowiem na obszarze Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Jednak to co urzeka w mieście to nie obiekty przemysłowe tylko jego historia. Głogów jest jednym z najstarszych miast w Polsce, początki jego powstania datuje się na X wiek n.e.

Niektórzy historycy mówią jednak, że historię powstania miejscowości należy datować nawet na I wiek n.e.! Wielki grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz w swoim dziele „Geografia” zaznaczył na stworzonych przez siebie mapach osadę, którą nazywano Lugidunum. 

czytaj więcej>>

Video

Twierdza Głogów - Czasy Napoleona


Festung Breslau Twierdza Breslau 1944


Archiwalne pocztówki Glogau (Głogów)

Najczęciej komentowane:
Nooo przynajmniej jedno miejsce w necie gdzie podano lokalizację dokładną tego miejsca. Chwała Wam z czytaj cały>>
No jedno z ciekawszych miejsc w Głogowie;) ale i tak najbardziej podobała mi się starówka. Bardzo ma czytaj cały>>
Trocky a byłeś może na wieży ratuszowej? jak nie to polecam - rozciąga się z niej piekna panorama wł czytaj cały>>
Po niemiecku to nawet taka ładnna nazwa miejscowości jak Głogów brzmi groźnie - Glogau:/ Chociaż cze czytaj cały>>
Racja Głogów dopiero teraz odżywa. Szkoda, ze komuniści pozwolili na to, żeby takie piękne relikty p czytaj cały>>
Byłam i polecam:D super są baseny pod gołym niebem, zwłaszcza jak jest piekna pogoda:D - genialna sp czytaj cały>>
Głogów jest ogólnie otoczony bagnami. Dlatego przechadzając się po lasach nie należy zbaczać z wytyc czytaj cały>>
A oprócz parków i kościołów w Głogowie jest jeszcze coś ciekawego do zobaczenia? Bo szukam jakichś a czytaj cały>>
W pobliżu zamku w Głogowie znajduje się pomnik Dzieci Głogowskich, który upamiętnia atak niemców i w czytaj cały>>
Bo nasi "czerwoni towarzysze" nie mysleli o odnawianiu zabytków tylko o stawianiu nowych fabryk i hu czytaj cały>>
Nie wiedziałam, że tam można tyle zwiedzić. Muszę się tam wybrać podczas weekendu. czytaj cały>>
To coś zaznaczone na mapie to fort gwiaździsty?? Jezeli tak to powinni go teraz nazywać pięciokątnym czytaj cały>>
Tu jest fajny filmik prezentujący fotki z tego miasta: http://www.youtube.com/watch?v=Z5R5ZUJJEBU czytaj cały>>

Copyright © 2012 by twierdza-glogow.pl