Twierdza Głogów

Twierdza Głogów
Lokalizacja
Atrakcje turystyczne
Informacje historyczne
Polecane strony
Tagi:
wieś przedmoście równina grębocice plemię Dziadoszan polanie starówka ratusz bunkry schrony stare miasto dolny śląsk fort stern fort gwiaździsty napoleon fort oblężenie fosa wojna armia prusy Festung Glogau twierdza ii wojna światowa hitlerowcy związek radziecki falochron wermacht Oderstellung fortyfikacje odra hitler traktat wersalski alianci berlin mury warowne saperzy brama pruska artyleria Generał Laplane legnica wrocław zielona góra leszno lubin rawicz hrabia Muntecucoli renesans mury obronne zamek dynastia piastów warownia średniowiecze baszta barbakan bolesław chrobry henryk ii osada mieszko i plemiona gród henryk v Zamek Książąt Głogowskich park zamkowy pomnik Jana z Głogowa rzeźba koncert amfiteatr różowy Most Tolerancji gotycki kościół św mikołaja ruiny ostrów tumski bolesław szczodry bolesław krzywousty Giulio Simonettii pradolina głogowska barycz równina grębocicka mokradła bagna aquapark chrobry
Wyniki dla tagu:

fortyfikacje


Głogów w ramach Oderstellung

Położenie Głogowa nad Odrą i bliskość innego dużego ośrodka miejskiego – Wrocławia sprawiło, że miasto było bardzo ważnym punktem strategicznym dla wojska Niemieckiego po I Wojnie Światowej.

Oderstellung (Pozycja Środkowej Odry) – był programem dotyczącym budowy i wzmacniania fortyfikacji wzdłuż brzegów Odry, która była naturalną granicą dzielącą Polskę od Niemiec. Prace budowlano-remontowe trwały od 1925 roku aż do 1939 – Hitler po przejęciu władzy również widział militarne możliwości jakie dawała Odra.

czytaj więcej>>

Głogów w okresie XX-lecia międzywojennego

Niemcy nigdy nie pogodziły się z przegraną w I Wojnie Światowej oraz z porozumieniami Traktatu Wersalskiego. Mimo wyraźnego zakazu dalszych zbrojeń zaczęli w nad Odrą (w Głogowie, Królewcu i Giżycku) stawiać nowe fortyfikacje wojskowe.

Widmo wojny ciążące nad Głogowem znowu zaczęło o sobie dawać znać. Bo w miarę spokojnym okresie zaboru pruskiego oraz przetrwaniu I Wojny Światowej, a przede wszystkim likwidacji starej twierdzy, w mieście zaczęły powstawać nowe konstrukcje zbrojne. Po roku 1925 w Głogowie powstało 16 nowych fortyfikacji. Powstały bunkry ceglano-betonowe przystosowane do nowych warunków prowadzenia wojen.

czytaj więcej>>

Twierdza Głogów likwidacja murów obronnych

Na wyburzenie fortyfikacji wojskowych okalających miasto Głogów trzeba było czekać do 1902 roku. Wtedy dopiero zostało zawarte porozumienie pomiędzy władzami miasta a władzami wojskowymi wojska pruskiego.

Już nawet Ministerstwo Wojny zaczęło dostrzegać, że twierdza ma już bardziej wartość muzealną a nie militarną. Stare, rozpadające się mury warowne stanowiły większe zagrożenie dla mieszkańców (możliwość zawalenia), a przy nowoczesnych metodach prowadzenia wojny nie gwarantowały praktycznie żadnego zabezpieczenia.

czytaj więcej>>

Powstanie twierdzy w Głogowie

Powstanie nowożytnych fortyfikacji okazało się nie wybawieniem dla miasta, ale wręcz przeciwnie, sprawiło, że nie miało już praktycznie żadnej siły obronnej.

Od XVII w można już praktycznie mówić o końcu „złotego okresu” funkcjonowania Głogowa. Podczas trwania wojny XXX letniej zdecydowano o umocnieniu zabezpieczeń otaczających miasto. Decyzję podjął ówczesny gubernator Głogowa hrabia Muntecucoli. Największym minusem jaki niosła z sobą ta decyzja było zburzenie przemieści okalających gród. Przyczyną takiego pomysłu był sposób budowania miast w okresie renesansu – miasto powinno być okolone murem żeby łatwiej je było bronić, tymczasem fortyfikacje w Głogowie otaczały tylko nieliczną część osady.

czytaj więcej>>

Głogów w średniowieczu rozkwit miasta

Do końca XIII wieku Głogów był drewnianą warownią obronną. Zbudowany był w klasycznym stylu średniowiecznego grodu i miał za zadanie ochraniać handel kwitnący nad Odrą.

To właśnie osady targowe z czasem wpłynęły na rozwój całej okolicy i na uzyskanie przez Głogów praw miejskich w 1253 roku. To one też poniekąd były przyczyną ciągłych najazdów obcych wojsk na jakie było narażone miasto. Owe ciągłe ataki były z kolei przyczyną stałej modernizacji fortyfikacji znajdujących się wokół miasta.

czytaj więcej>>

Głogów pod panowaniem Piastów

Gród głogowski przeżył najcięższe próby militarne pod panowaniem Bolesława Chrobrego. Pierwszy król Polski słynął ze swojego wybuchowego temperamentu i zamiłowania do wojaczki. Za jego rządów wojska Cesarstwa Niemieckiego dwa razy ruszały z natarciem na osadę.

Po przejęciu grodu Dziadoszan Piastowie przenieśli fortyfikacje na wyższe wzniesienie. Otoczona Odrą, Baryczą i licznymi bagnami, z postawionymi wieżami strażniczymi – sprawiała wrażenie fortecy nie do zdobycia. Żołnierze Henryka V zrezygnowali podobny z podboju grodu jak tylko zobaczyli pierwsze fortyfikacje. Ile prawdy w tej legendzie? – nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że Henryk II, który walczył zaciekle z Chrobrym planował oblężenie Głogowa w roku 1010 i 1017, na szczęście nic mu z tych planów nie wyszło.

czytaj więcej>>

Głogów - miasto z wojną w tle

Głogów jest miejscowością położoną na Dolnym Śląsku, nad rzeką Odrą. Jest to miejscowość przemysłowa, znajduje się bowiem na obszarze Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Jednak to co urzeka w mieście to nie obiekty przemysłowe tylko jego historia. Głogów jest jednym z najstarszych miast w Polsce, początki jego powstania datuje się na X wiek n.e.

Niektórzy historycy mówią jednak, że historię powstania miejscowości należy datować nawet na I wiek n.e.! Wielki grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz w swoim dziele „Geografia” zaznaczył na stworzonych przez siebie mapach osadę, którą nazywano Lugidunum. 

czytaj więcej>>

Video

Twierdza Głogów - Czasy Napoleona


Festung Breslau Twierdza Breslau 1944


Archiwalne pocztówki Glogau (Głogów)

Najczęciej komentowane:
Nooo przynajmniej jedno miejsce w necie gdzie podano lokalizację dokładną tego miejsca. Chwała Wam z czytaj cały>>
No jedno z ciekawszych miejsc w Głogowie;) ale i tak najbardziej podobała mi się starówka. Bardzo ma czytaj cały>>
Trocky a byłeś może na wieży ratuszowej? jak nie to polecam - rozciąga się z niej piekna panorama wł czytaj cały>>
Po niemiecku to nawet taka ładnna nazwa miejscowości jak Głogów brzmi groźnie - Glogau:/ Chociaż cze czytaj cały>>
Racja Głogów dopiero teraz odżywa. Szkoda, ze komuniści pozwolili na to, żeby takie piękne relikty p czytaj cały>>
Byłam i polecam:D super są baseny pod gołym niebem, zwłaszcza jak jest piekna pogoda:D - genialna sp czytaj cały>>
Głogów jest ogólnie otoczony bagnami. Dlatego przechadzając się po lasach nie należy zbaczać z wytyc czytaj cały>>
A oprócz parków i kościołów w Głogowie jest jeszcze coś ciekawego do zobaczenia? Bo szukam jakichś a czytaj cały>>
W pobliżu zamku w Głogowie znajduje się pomnik Dzieci Głogowskich, który upamiętnia atak niemców i w czytaj cały>>
Bo nasi "czerwoni towarzysze" nie mysleli o odnawianiu zabytków tylko o stawianiu nowych fabryk i hu czytaj cały>>
Nie wiedziałam, że tam można tyle zwiedzić. Muszę się tam wybrać podczas weekendu. czytaj cały>>
To coś zaznaczone na mapie to fort gwiaździsty?? Jezeli tak to powinni go teraz nazywać pięciokątnym czytaj cały>>
Tu jest fajny filmik prezentujący fotki z tego miasta: http://www.youtube.com/watch?v=Z5R5ZUJJEBU czytaj cały>>

Copyright © 2012 by twierdza-glogow.pl