Twierdza Głogów

Twierdza Głogów
Lokalizacja
Atrakcje turystyczne
Informacje historyczne
Polecane strony
Tagi:
wieś przedmoście równina grębocice plemię Dziadoszan polanie starówka ratusz bunkry schrony stare miasto dolny śląsk fort stern fort gwiaździsty napoleon fort oblężenie fosa wojna armia prusy Festung Glogau twierdza ii wojna światowa hitlerowcy związek radziecki falochron wermacht Oderstellung fortyfikacje odra hitler traktat wersalski alianci berlin mury warowne saperzy brama pruska artyleria Generał Laplane legnica wrocław zielona góra leszno lubin rawicz hrabia Muntecucoli renesans mury obronne zamek dynastia piastów warownia średniowiecze baszta barbakan bolesław chrobry henryk ii osada mieszko i plemiona gród henryk v Zamek Książąt Głogowskich park zamkowy pomnik Jana z Głogowa rzeźba koncert amfiteatr różowy Most Tolerancji gotycki kościół św mikołaja ruiny ostrów tumski bolesław szczodry bolesław krzywousty Giulio Simonettii pradolina głogowska barycz równina grębocicka mokradła bagna aquapark chrobry
Wyniki dla tagu:

napoleon


Atrakcje turystyczne Głogowa - Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Jedną z największych atrakcji Głogowa jest bez wątpienia Zamek Książąt Głogowskich, w którym mieści się Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Zamek sam w sobie jest eksponatem Muzeum. Powstały w XIII wieku był siedzibą książąt głogowskich. Rezydowali tu książę Konrad I, Henryk III, królewicz Zygmunt Jagiellończyk. W zamku dwa razy przebywał też sam Napoleon. Od 1742 roku natomiast mieszkali w nim zarządcy pruscy. Przy zamku znajduje się amfiteatr, Pomnik Dzieci Głogowskich, który upamiętnia obronę miasta z 1109 roku, oraz różowy Most Tolerancji.

czytaj więcej>>

Atrakcje turystyczne Głogowa - Pradolina Głogowska

Głogów leży w centralnej części Pradoliny Głogowskiej – mezoregionu fizycznogeograficznego, czyli dużych połaci terenu o podobnej budowie geologicznej. Położenie w Pradolinie miało duży wpływ na to, że Głogów przez wiele stuleci był postrzegany jako strategiczny punkt militarny.

Pradolina Głogowska stanowi fragment doliny Odry, położona jest zresztą wzdłuż głównej rzeki tego regionu. W skład tych terenów wchodzi również Barycz – prawobrzeżny dopływ odry. Pradolina jest położona nieco niżej niż okalające ją tereny. Znajduje się na wysokości 90 m n.p.m. dzięki temu roślinność niecki różni się od tej występującej poza nią. Bardzo charakterystyczny dla Pradoliny jest lekko pofałdowany krajobraz i występowanie dużej ilości starorzeczy.

czytaj więcej>>

Głogów Fort Stern

Na terenie Głogowa znajdują się pozostałości umocnień z okresu kiedy miasto pełniło funkcję militarną i było jedną z „twierdz” pilnujących granic nadodrzańskich. Jedną z bardzo charakterystycznych budowli jest Fort Stern – „Fort Gwiaździsty”.

Fort Stern powstał z rozkazu Fryderyka II, króla Prus. Prusacy przejęli bowiem ten teren po wojnach śląskich w 1741 roku. Budynek swoją nazwę otrzymał od charakterystycznego kształtu. Został on bowiem postawiony na planie wieloramiennej gwiazdy. Powstał na obrzeżach miasta Głogowa według planów Gerharda Corneliusa Walrave. Projektant należał do zwolenników budowania tego typu budowli właśnie na obrzeżach miast, a nie w samym centrum. Stanowiły one wtedy jedną z przeszkód jakie miały do przebycia obce wojska.

czytaj więcej>>

Głogów obecnie

Głogów od początku swego istnienia był niejako związany z wojną. Przejmowany przez różne armie znajdował się najpierw pod rządami Polaków, by następnie przejść w ręce Prus (w międzyczasie zdobyła go armia Napoleona), Niemiec, Sowieckiej Rosji, Komunistycznej Polski, by po 1989 roku odzyskać wolność i spokój.

Obecnie Głogów liczy sobie ok. 68 tys. mieszkańców. W ponad 20% zamieszkują go ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 21 roku życia – jest więc miastem ludzi młodych. Już nie twierdzą mającą bronić granicy na Odrze, ale miastem o ogromnym potencjale gospodarczym, nie zapominającym jednocześnie o swojej historii. Po reformie administracyjnej zostało włączone do województwa dolnośląskiego.

czytaj więcej>>

Twierdza Głogów w XIX wieku

Po kampaniach napoleońskich dla Głogowa nastał okres względnego spokoju. Nie zagrożone atakami militarnymi miało jednak swoje własne problemy administracyjne i demograficzne.

Podczas dzielenia granic Polski Głogów dostał się pod panowanie Prus. Zaborca traktował miasto jako jednostkę administracji wojskowej. Było to związane z położeniem miasta praktycznie przy samej pruskiej granicy oraz warownym zabudowaniom twierdzy. W mieście powstała zatem szkoła kadetów. Stacjonowały w nim jednostki wojsk pruskich, jednak na drobnych korektach w układzie murów okalających miasto właściwie się kończyło.

czytaj więcej>>

Twierdza Głogów a kampanie napoleońskie

Twierdza głogowska została odbita z rąk Prusaków w roku 1806 podczas wojny prowadzonej z Napoleonem. Był to okres jednego z najdłuższych i najbardziej krwawych oblężeń twierdzy – niestety najdotkliwiej znowu odczuli go mieszkańcy.

Po pokonaniu Prus i wypędzeniu ich z Głogowa z twierdzy został uczyniony francuski garnizon. Nie było to w smak mieszkańcom miasta ponieważ wojsko francuskie było utrzymywane z ich pieniędzy i żywione z ich pokarmów. Poza tym sąsiedztwo francuskich żołnierzy było niezwykle uciążliwe – robili burdy w miejscowych karczmach i za nic mieli prawa obowiązujące w mieście. Najgorsze miało jednak tak naprawdę nadejść. Kłopoty przyszły wraz z wycofywaniem się wojsk Napoleona z frontu wschodniego.

czytaj więcej>>

Powstanie twierdzy w Głogowie

Powstanie nowożytnych fortyfikacji okazało się nie wybawieniem dla miasta, ale wręcz przeciwnie, sprawiło, że nie miało już praktycznie żadnej siły obronnej.

Od XVII w można już praktycznie mówić o końcu „złotego okresu” funkcjonowania Głogowa. Podczas trwania wojny XXX letniej zdecydowano o umocnieniu zabezpieczeń otaczających miasto. Decyzję podjął ówczesny gubernator Głogowa hrabia Muntecucoli. Największym minusem jaki niosła z sobą ta decyzja było zburzenie przemieści okalających gród. Przyczyną takiego pomysłu był sposób budowania miast w okresie renesansu – miasto powinno być okolone murem żeby łatwiej je było bronić, tymczasem fortyfikacje w Głogowie otaczały tylko nieliczną część osady.

czytaj więcej>>

Głogów - miasto z wojną w tle

Głogów jest miejscowością położoną na Dolnym Śląsku, nad rzeką Odrą. Jest to miejscowość przemysłowa, znajduje się bowiem na obszarze Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Jednak to co urzeka w mieście to nie obiekty przemysłowe tylko jego historia. Głogów jest jednym z najstarszych miast w Polsce, początki jego powstania datuje się na X wiek n.e.

Niektórzy historycy mówią jednak, że historię powstania miejscowości należy datować nawet na I wiek n.e.! Wielki grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz w swoim dziele „Geografia” zaznaczył na stworzonych przez siebie mapach osadę, którą nazywano Lugidunum. 

czytaj więcej>>

Video

Twierdza Głogów - Czasy Napoleona


Festung Breslau Twierdza Breslau 1944


Archiwalne pocztówki Glogau (Głogów)

Najczęciej komentowane:
Nooo przynajmniej jedno miejsce w necie gdzie podano lokalizację dokładną tego miejsca. Chwała Wam z czytaj cały>>
No jedno z ciekawszych miejsc w Głogowie;) ale i tak najbardziej podobała mi się starówka. Bardzo ma czytaj cały>>
Trocky a byłeś może na wieży ratuszowej? jak nie to polecam - rozciąga się z niej piekna panorama wł czytaj cały>>
Po niemiecku to nawet taka ładnna nazwa miejscowości jak Głogów brzmi groźnie - Glogau:/ Chociaż cze czytaj cały>>
Racja Głogów dopiero teraz odżywa. Szkoda, ze komuniści pozwolili na to, żeby takie piękne relikty p czytaj cały>>
Byłam i polecam:D super są baseny pod gołym niebem, zwłaszcza jak jest piekna pogoda:D - genialna sp czytaj cały>>
Głogów jest ogólnie otoczony bagnami. Dlatego przechadzając się po lasach nie należy zbaczać z wytyc czytaj cały>>
A oprócz parków i kościołów w Głogowie jest jeszcze coś ciekawego do zobaczenia? Bo szukam jakichś a czytaj cały>>
W pobliżu zamku w Głogowie znajduje się pomnik Dzieci Głogowskich, który upamiętnia atak niemców i w czytaj cały>>
Bo nasi "czerwoni towarzysze" nie mysleli o odnawianiu zabytków tylko o stawianiu nowych fabryk i hu czytaj cały>>
Nie wiedziałam, że tam można tyle zwiedzić. Muszę się tam wybrać podczas weekendu. czytaj cały>>
To coś zaznaczone na mapie to fort gwiaździsty?? Jezeli tak to powinni go teraz nazywać pięciokątnym czytaj cały>>
Tu jest fajny filmik prezentujący fotki z tego miasta: http://www.youtube.com/watch?v=Z5R5ZUJJEBU czytaj cały>>

Copyright © 2012 by twierdza-glogow.pl