Twierdza Głogów

Twierdza Głogów
Lokalizacja
Atrakcje turystyczne
Informacje historyczne
Polecane strony
Tagi:
wieś przedmoście równina grębocice plemię Dziadoszan polanie starówka ratusz bunkry schrony stare miasto dolny śląsk fort stern fort gwiaździsty napoleon fort oblężenie fosa wojna armia prusy Festung Glogau twierdza ii wojna światowa hitlerowcy związek radziecki falochron wermacht Oderstellung fortyfikacje odra hitler traktat wersalski alianci berlin mury warowne saperzy brama pruska artyleria Generał Laplane legnica wrocław zielona góra leszno lubin rawicz hrabia Muntecucoli renesans mury obronne zamek dynastia piastów warownia średniowiecze baszta barbakan bolesław chrobry henryk ii osada mieszko i plemiona gród henryk v Zamek Książąt Głogowskich park zamkowy pomnik Jana z Głogowa rzeźba koncert amfiteatr różowy Most Tolerancji gotycki kościół św mikołaja ruiny ostrów tumski bolesław szczodry bolesław krzywousty Giulio Simonettii pradolina głogowska barycz równina grębocicka mokradła bagna aquapark chrobry
Wyniki dla tagu:

plemię Dziadoszan


Głogów Przedmoście

W pobliżu Głogowa znajduje się wieś, w której wyryte zostały wspomnienia z praktycznie każdego ważnego okresu historii tej okolicy. Przedmoście, bo o tym miejscu mowa, to cicha malownicza miejscowość znajdująca się na Równinie Grębocice niedaleko rzek Czarna i Rudna – stanowi kolebkę wczesnośredniowiecznego plemienia Dziadoszan, od którego rozpoczęła się historia Głogowa.

Historia powstania Przedmościa datowana jest na przełom V i VI wieku naszej ery. Znajdowała się tutaj mała osada plemienia słowiańskiego Dziadoszan, które pod koniec IX wieku zostało podbite przez Polan. W Przedmościu możemy spotkać zarówno elementy związane z kulturą pierwszych mieszkańców.

czytaj więcej>>

Głogów pod panowaniem Piastów

Gród głogowski przeżył najcięższe próby militarne pod panowaniem Bolesława Chrobrego. Pierwszy król Polski słynął ze swojego wybuchowego temperamentu i zamiłowania do wojaczki. Za jego rządów wojska Cesarstwa Niemieckiego dwa razy ruszały z natarciem na osadę.

Po przejęciu grodu Dziadoszan Piastowie przenieśli fortyfikacje na wyższe wzniesienie. Otoczona Odrą, Baryczą i licznymi bagnami, z postawionymi wieżami strażniczymi – sprawiała wrażenie fortecy nie do zdobycia. Żołnierze Henryka V zrezygnowali podobny z podboju grodu jak tylko zobaczyli pierwsze fortyfikacje. Ile prawdy w tej legendzie? – nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że Henryk II, który walczył zaciekle z Chrobrym planował oblężenie Głogowa w roku 1010 i 1017, na szczęście nic mu z tych planów nie wyszło.

czytaj więcej>>

Głogów pierwsze osady

Odpowiednie ukształtowanie terenu i bliskość i położenie nad rzeką sprawiły, że pierwsze osady na terenie, na którym obecnie znajduje się miasto Głogów, powstały już w IX wieku.

Jeszcze zanim Mieszko I dokonał zjednoczenia plemion słowiańskich i zapoczątkował powstanie państwa Polskiego, jedno z większych plemion znalazło schronienie nad Odrą. Dziadoszanie, bo o nich mowa, jeszcze przed podbojem przez Polan w X w, posiadali prawie 20 osad na terenie obecnego Dolnego Śląska. Głogów był podobno jedną z największych. Już od swojego powstania pełnił funkcję ochronną. Dziadoszanie stworzyli klasyczny wczesnośredniowieczny gród, który miał za zadanie pilnować pobliskiej osady, oraz chronić ziemie należące do plemienia.

czytaj więcej>>

Video

Twierdza Głogów - Czasy Napoleona


Festung Breslau Twierdza Breslau 1944


Archiwalne pocztówki Glogau (Głogów)

Najczęciej komentowane:
Nooo przynajmniej jedno miejsce w necie gdzie podano lokalizację dokładną tego miejsca. Chwała Wam z czytaj cały>>
No jedno z ciekawszych miejsc w Głogowie;) ale i tak najbardziej podobała mi się starówka. Bardzo ma czytaj cały>>
Trocky a byłeś może na wieży ratuszowej? jak nie to polecam - rozciąga się z niej piekna panorama wł czytaj cały>>
Po niemiecku to nawet taka ładnna nazwa miejscowości jak Głogów brzmi groźnie - Glogau:/ Chociaż cze czytaj cały>>
Racja Głogów dopiero teraz odżywa. Szkoda, ze komuniści pozwolili na to, żeby takie piękne relikty p czytaj cały>>
Byłam i polecam:D super są baseny pod gołym niebem, zwłaszcza jak jest piekna pogoda:D - genialna sp czytaj cały>>
Głogów jest ogólnie otoczony bagnami. Dlatego przechadzając się po lasach nie należy zbaczać z wytyc czytaj cały>>
A oprócz parków i kościołów w Głogowie jest jeszcze coś ciekawego do zobaczenia? Bo szukam jakichś a czytaj cały>>
W pobliżu zamku w Głogowie znajduje się pomnik Dzieci Głogowskich, który upamiętnia atak niemców i w czytaj cały>>
Bo nasi "czerwoni towarzysze" nie mysleli o odnawianiu zabytków tylko o stawianiu nowych fabryk i hu czytaj cały>>
Nie wiedziałam, że tam można tyle zwiedzić. Muszę się tam wybrać podczas weekendu. czytaj cały>>
To coś zaznaczone na mapie to fort gwiaździsty?? Jezeli tak to powinni go teraz nazywać pięciokątnym czytaj cały>>
Tu jest fajny filmik prezentujący fotki z tego miasta: http://www.youtube.com/watch?v=Z5R5ZUJJEBU czytaj cały>>

Copyright © 2012 by twierdza-glogow.pl