Twierdza Głogów

Twierdza Głogów
Lokalizacja
Atrakcje turystyczne
Informacje historyczne
Polecane strony
Tagi:
wieś przedmoście równina grębocice plemię Dziadoszan polanie starówka ratusz bunkry schrony stare miasto dolny śląsk fort stern fort gwiaździsty napoleon fort oblężenie fosa wojna armia prusy Festung Glogau twierdza ii wojna światowa hitlerowcy związek radziecki falochron wermacht Oderstellung fortyfikacje odra hitler traktat wersalski alianci berlin mury warowne saperzy brama pruska artyleria Generał Laplane legnica wrocław zielona góra leszno lubin rawicz hrabia Muntecucoli renesans mury obronne zamek dynastia piastów warownia średniowiecze baszta barbakan bolesław chrobry henryk ii osada mieszko i plemiona gród henryk v Zamek Książąt Głogowskich park zamkowy pomnik Jana z Głogowa rzeźba koncert amfiteatr różowy Most Tolerancji gotycki kościół św mikołaja ruiny ostrów tumski bolesław szczodry bolesław krzywousty Giulio Simonettii pradolina głogowska barycz równina grębocicka mokradła bagna aquapark chrobry
Wyniki dla tagu:

twierdza


Festung Glogau

Po wprowadzeniu programu Oderstellung Głogów i inne nadodrzańskie miejscowości zostały znowu przemianowane w twierdze obronne. Ich nowe właściwości militarne miały jednak zostać sprawdzone dopiero pod koniec wojny.

Pierwsze lata po wybuchu II Wojny Światowej były dla Głogowa dość łaskawe. Główne walki i kampanie zbrojne nie odbywały się nad Odrą. Miasto zatem nie było bombardowane a jego mieszkańcy, jak na warunki wojenne, żyli w miarę spokojnie. Wszystko zaczęło się zmieniać w roku 1944. Już dawno skończyła się dobra passa Hitlera. Walka na dwóch frontach znacznie osłabiła Rzeszę i zmusiła ją do przejścia z formy ataku na obronę.

czytaj więcej>>

Twierdza Głogów w XIX wieku

Po kampaniach napoleońskich dla Głogowa nastał okres względnego spokoju. Nie zagrożone atakami militarnymi miało jednak swoje własne problemy administracyjne i demograficzne.

Podczas dzielenia granic Polski Głogów dostał się pod panowanie Prus. Zaborca traktował miasto jako jednostkę administracji wojskowej. Było to związane z położeniem miasta praktycznie przy samej pruskiej granicy oraz warownym zabudowaniom twierdzy. W mieście powstała zatem szkoła kadetów. Stacjonowały w nim jednostki wojsk pruskich, jednak na drobnych korektach w układzie murów okalających miasto właściwie się kończyło.

czytaj więcej>>

Twierdza Głogów a kampanie napoleońskie

Twierdza głogowska została odbita z rąk Prusaków w roku 1806 podczas wojny prowadzonej z Napoleonem. Był to okres jednego z najdłuższych i najbardziej krwawych oblężeń twierdzy – niestety najdotkliwiej znowu odczuli go mieszkańcy.

Po pokonaniu Prus i wypędzeniu ich z Głogowa z twierdzy został uczyniony francuski garnizon. Nie było to w smak mieszkańcom miasta ponieważ wojsko francuskie było utrzymywane z ich pieniędzy i żywione z ich pokarmów. Poza tym sąsiedztwo francuskich żołnierzy było niezwykle uciążliwe – robili burdy w miejscowych karczmach i za nic mieli prawa obowiązujące w mieście. Najgorsze miało jednak tak naprawdę nadejść. Kłopoty przyszły wraz z wycofywaniem się wojsk Napoleona z frontu wschodniego.

czytaj więcej>>

Powstanie twierdzy w Głogowie

Powstanie nowożytnych fortyfikacji okazało się nie wybawieniem dla miasta, ale wręcz przeciwnie, sprawiło, że nie miało już praktycznie żadnej siły obronnej.

Od XVII w można już praktycznie mówić o końcu „złotego okresu” funkcjonowania Głogowa. Podczas trwania wojny XXX letniej zdecydowano o umocnieniu zabezpieczeń otaczających miasto. Decyzję podjął ówczesny gubernator Głogowa hrabia Muntecucoli. Największym minusem jaki niosła z sobą ta decyzja było zburzenie przemieści okalających gród. Przyczyną takiego pomysłu był sposób budowania miast w okresie renesansu – miasto powinno być okolone murem żeby łatwiej je było bronić, tymczasem fortyfikacje w Głogowie otaczały tylko nieliczną część osady.

czytaj więcej>>

Video

Twierdza Głogów - Czasy Napoleona


Festung Breslau Twierdza Breslau 1944


Archiwalne pocztówki Glogau (Głogów)

Najczęciej komentowane:
Nooo przynajmniej jedno miejsce w necie gdzie podano lokalizację dokładną tego miejsca. Chwała Wam z czytaj cały>>
No jedno z ciekawszych miejsc w Głogowie;) ale i tak najbardziej podobała mi się starówka. Bardzo ma czytaj cały>>
Trocky a byłeś może na wieży ratuszowej? jak nie to polecam - rozciąga się z niej piekna panorama wł czytaj cały>>
Po niemiecku to nawet taka ładnna nazwa miejscowości jak Głogów brzmi groźnie - Glogau:/ Chociaż cze czytaj cały>>
Racja Głogów dopiero teraz odżywa. Szkoda, ze komuniści pozwolili na to, żeby takie piękne relikty p czytaj cały>>
Byłam i polecam:D super są baseny pod gołym niebem, zwłaszcza jak jest piekna pogoda:D - genialna sp czytaj cały>>
Głogów jest ogólnie otoczony bagnami. Dlatego przechadzając się po lasach nie należy zbaczać z wytyc czytaj cały>>
A oprócz parków i kościołów w Głogowie jest jeszcze coś ciekawego do zobaczenia? Bo szukam jakichś a czytaj cały>>
W pobliżu zamku w Głogowie znajduje się pomnik Dzieci Głogowskich, który upamiętnia atak niemców i w czytaj cały>>
Bo nasi "czerwoni towarzysze" nie mysleli o odnawianiu zabytków tylko o stawianiu nowych fabryk i hu czytaj cały>>
Nie wiedziałam, że tam można tyle zwiedzić. Muszę się tam wybrać podczas weekendu. czytaj cały>>
To coś zaznaczone na mapie to fort gwiaździsty?? Jezeli tak to powinni go teraz nazywać pięciokątnym czytaj cały>>
Tu jest fajny filmik prezentujący fotki z tego miasta: http://www.youtube.com/watch?v=Z5R5ZUJJEBU czytaj cały>>

Copyright © 2012 by twierdza-glogow.pl